TREND (Training for Renewable Energy Network Development)
A TREND projekt (Training for Renewable Energy Network Development, magyarul: Megújuló energia hálózat fejlesztési tréning) az Európai Bizottság Erasmus+ programjának köszönhetően indult el 2014. szeptemberében. A projekt megvalósítására létrehozott nemzetközi konzorcium az alábbi három EU országot kívánja lefedni: Horvátország, Magyarország és Szlovénia. A projekt az Eszéki Egyetem Mezőgazdasági Karának vezetésével, és további nyolc partner közreműködésével valósul meg: EUROPÉER Alapítvány, ECOsynergy Kft., IMRO-DDKK Nonprofit Kft., Maribori Egyetem, International Development Norway, Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség, Slavonia és Baranja-i Regionális Fejlesztési Ügynökség és NGO EU Centar.
A két éves TREND projekt célja a Dráva folyó horvát-magyar-szlovén határmenti területeiben rejlő megújuló energia-hasznosítási potenciál kiaknázásának előmozdítása interaktív online képzések lebonyolításával, melyek fő célcsoportjai a helyi önkormányzatok, KKV-k, civil szervezetek és felsőoktatásban résztvevő diákok. A projekt során megvalósítandó tréningek célja ezen célcsoportok számára minden olyan tudás és kompetencia átadása, melyek szükségesek ahhoz, hogy hatékonyan és proaktívan együtt tudjanak működni a helyi megújuló energiákkal kapcsolatos kezdeményezések megvalósítása során.
Ennek előzményeként a projekt első lépésként fel kívánja tárni azokat a jó gyakorlatokat és kompetenciákat, melyek szükségesek ezen kezdeményezések sikeres megvalósításához. Ezt követően négy témában kerülnek kidolgozásra az eLearning modulok: energiatermelés biomasszából, megújuló energiákkal kapcsolatos technológiák, energiahatékonyság és projektmenedzsment. Ezenkívül, egy Nemzetközi Tanulásmenedzsment Rendszert (LMS) is kifejlesztenek a partnerek, melynek segítségével a résztvevők elvégezhetik az eLearning modulokat.
A projekt keretein belül számos tevékenység fog megvalósulni, melynek eredményei az alábbiak lesznek:
- Nemzetközi megújuló energia kézikönyv: a legújabb, regionális megújuló energiahasznosítási kezdeményezések összefoglalója. A kézikönyv elkészítését egy kérdőívezés előzi meg, melynek célja a nemzeti jó gyakorlatok erősségeinek és gyengeségeinek azonosítása, majd a kérdőívek eredményeiből levont következtetések az oktató anyagok kidolgozása során is figyelembe lesznek véve. Ezenkívül a nemzeti szinteken lebonyolított kérdőívezések eredményei is össze foglalásra kerülnek a kézikönyvben, mely a projekt weboldaláról letölthető lesz.
- Önértékelési eszköz kidolgozása a célcsoportok számára: Egy online, kompetencia-kiértékelési eszköz kifejlesztésére is sor kerül, mely célcsoportonként tesztelve is lesz. A tesztek eredményeit figyelembe véve lesznek kifejlesztve az oktató modulok, ezzel garantálva, hogy az oktatásban résztvevők személyes kompetenciáiknak legmegfelelőbb módszertanok kerülnek kidolgozásra.
- Az alábbi, négy interaktív eLearning modul kerül kifejlesztésre:
• Biomasszából energia eLearning modul
• Megújuló energiahasznosítás eLearning modul
• Energiahatékonyság eLearning modul
• Projektmenedzsment eLearing modul
További információ a projektről és a tervezett tevékenységekről, melyek megvalósításában az IMRO-DDKK Nonprofit Kft. is aktívan részt vesz, a projekt weboldalán található.
A projekt az Európai Bizottság társfinanszírozásával valósul meg. Az oldalon található információk kizárólag a szerzők álláspontját tükrözik és semmiképpen sem lehet azokat úgy tekinteni, mintha az Európai Bizottság nézeteit fejeznék ki. A Bizottság nem vonható felelősségre az oldalon található információk semminemű felhasználásáért.