Energetika

SAJTÓKÖZLEMÉNY – A megújuló energiákra való átállás támogatása az ESINERGY projekt keretében

Nagykanizsa, 2025. január 7 – Az ESINERGY projekt célja a modern energiatechnológia egyik kulcskérdésének megoldása, azaz a megtermelt elektromos teljesítmény és a fogyasztás különbségéből adódó hálózati leterheltségből adódó egyensúlyhiány kezelése.

Az Európai Unió Interreg Duna Transznacionális Programja által finanszírozott ESINERGY projekt az elektromos hálózatok csúcsterhelésének csökkentésére összpontosít, lehetővé téve az energiatermelők számára, hogy hatékonyabban hasznosítsák az energiát saját szükségleteik kielégítésére – például hőszivattyúk, energiatároló rendszerek, töltőállomások és energiaközösségek táplálására. Ezek az innovatív megközelítések lehetővé teszik az érdekelt felek számára az energiatermelés és -fogyasztás egyensúlyának megteremtését, miközben támogatják az önellátást.

A projekt célja továbbá a szakpolitikai döntéshozás támogatása, egy transznacionális stratégia kidolgozásával az elektromos hálózatok csúcsterhelésének kezelésére. Ez a stratégia lehetővé teszi a hatékony energetikai megoldások más régiókban való megismétlését, előmozdítva Európa energetikai átállását.

Céljai elérése érdekében az ESINERGY partnerei a következő kísérleti tevékenységeket hajtják végre:

  1. Intelligens napenergia-gazdálkodás – Martjanci , Szlovénia. A szlovén partner a Vehicle-to-Building és a Vehicle-to-Grid rendszerek kiépítésén dolgozik, amelyek lehetővé teszik az elektromos járművek töltését és az elektromos energia visszatáplálását a járművekből a hálózatba.
  2. Akkumulátoros tároló rendszer – Csáktornya, Horvátország. A horvát partner egy 20 kWh-s akkumulátorrendszert szerel fel támogató infrastruktúrával, hogy a napelemekből energiát gyűjtsön, és az akkor is elérhető legyen, amikor nem süt a nap.
  3. Városrészi energiamonitoring rendszer kialakítása – Weiz, Ausztria. Az osztrák partner 100 kWh-s akkumulátorrendszert valósít meg a város egyetemén, és egy 15 tagú energiaközösség létrehozásán dolgozik, hogy csökkentse a hálózatfüggőséget és a csúcsterheléseket.
  4. Decentralizált üzemek felügyelete és ellenőrzése – Bad Hidelang , Németország. A német partner integrálja a 314 tagú energiaszövetkezet töltési infrastruktúráját és előrejelző rendszereit, amelyek környezeti adatokat gyűjtenek, és lehetővé teszik a termelési kapacitások rugalmas működtetését.
  5. Intelligens akkumulátorkezelés – Beloslav , Bulgária. Egy üvegfeldolgozó üzemben a bolgár partner intelligens energiatároló rendszerrel optimalizálja a villamosenergia-termelést és -fogyasztást, hogy az aktuális piaci árak alapján irányítsa a termelést és a fogyasztást.
  6. Napelemes erőmű és tárolórendszer – Goražde, Bosznia-Hercegovina. Bosnyák partnerünk egy 10 kW-os tetőtéri napelemes erőművet telepít 10 kWh-s akkumulátortároló rendszerrel.
  7. Hőszivattyúk a helyi kórház számára – Kotun, Ukrajna. Az ukrán partner 20 kW-os levegő-víz hőszivattyút telepít egy tetőtéri mini naperőművel egy helyi kórház terápiás-rehabilitációs osztályára, hogy energiafüggetlenséget és folyamatos energiaellátást biztosítson az áramszünetek idején.
  8. Demonstrációs energiaközösség létrehozása Lentiben – Zala vármegyében, Lenti városában a projekt magyar partnere előkészíti egy energiaközösség létrehozását.

Csatlakozzon az ESINERGY-hez

Az ESINERGY projekt nem csupán a technológiai innovációról szól, hanem a fenntartható jövő felépítéséről is a határokon átnyúló együttműködés és szakpolitika-fejlesztés előmozdításával. Legyen naprakész tevékenységeinkről, és tudjon meg többet innovatív megoldásainkról! Kövessen minket:

Projekt honlapja: https://interreg-danube.eu/projects/esenergy

YouTube: https://www.youtube.com/@InterregESINERGY

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/interreg-esenergy  

Médiakapcsolat:

Musits Róbert
Ügyvezető
IMRO-DDKK Nonprofit Kft
musits.robert@imro.hu
+ 36 70 779 5485

<< vissza